Basketbal Súd Návrh osvetlenia a technická analýza

Osvetlenie basketbalového ihriska Predstavte sa:
V tomto článku sa uvádzajú normy osvetlenia a kľúčové parametre: pomocou tabuliek sa uvádzajú požiadavky na osvetlenosť, rovnomernosť a podanie farieb pre rôzne úrovne hry a analyzuje sa index kontroly oslnenia.
Analýza technológie hlavných výrobkov: zoznam hlavných technických parametrov LED žiaroviek a svietidiel, analýza mikroreflektora a skimmingu jednotného svetla a ďalších optických inovačných technológií.
Metodika a prax navrhovania: Porovnajte a porovnajte hviezdu plnej oblohy a dve strany svetelnej schémy na príklade východočínskeho basketbalového štadióna a ilustrujte proces simulácie DIALux.
Analýza nákladov a úspor energie: Porovnajte údaje o ročnej spotrebe energie LED a tradičných svetelných zdrojov a uveďte prípady ekonomického prínosu v konkrétnych provinciách a mestách.
Proces implementácie a inovačné trendy: postupný opis procesu návrhu osvetlenia, zavedenie osvetlenia HDTV, riadenia polarizácie a ďalších špičkových technológií.
Basketbalové ihrisko Normy osvetlenia a kľúčové výkonnostné parametre
Pri návrhu osvetlenia basketbalového ihriska je potrebné dodržiavať prísne medzinárodné normy, ktoré sa delia na viacero úrovní osvetlenia podľa úrovne súťaže a požiadaviek na používanie. Moderné osvetlenie basketbalového ihriska sa zmenilo z jednoduchej snahy o “dostatočný jas” na komplexnú kontrolu optickej kvality a medzi jeho hlavné ukazovatele patrí úroveň osvetlenia, rovnomernosť, kontrola oslnenia a výkon podania farieb a ďalšie rozmery.
Štandardný systém odstupňovaného osvetlenia
Školenia a amatérske súťaže: základný tréning a nesúťažné aktivity vyžadujú úroveň osvetlenia najmenej 150-300 luxov (lx), domáce súťaže musia dosiahnuť 600 luxov. V tomto čase je to hlavne na uspokojenie základných zrakových potrieb športovcov.
Profesionálne podujatia a televízne prenosy: domáce televízne prenosy vyžadujú horizontálne osvetlenie 750 luxov a vertikálne osvetlenie 500 luxov; medzinárodné turnajové štandardy 1000/750 luxov; a televízne prenosy s vysokým rozlíšením (HDTV) vyžadujú horizontálne osvetlenie až 2000 luxov a vertikálne osvetlenie 1500 luxov, aby sa zabezpečilo, že vysokorýchlostné kamery zachytia obraz bez zatienenia.
Režim viacúrovňového riadenia: v moderných basketbalových halách sa bežne nastavujú tri režimy ovládania osvetlenia: režim amatérskej hry (500 lx), režim zábavy (300 lx) a režim čistenia (150 lx), prostredníctvom rozdeleného ovládania sa dosahuje úspora energie.
Tabuľka: Štandardná referenčná hodnota osvetlenia basketbalového ihriska
| Trieda súťaže | Scéna použitia | Horizontálna osvetlenosť (lx) | Vertikálna osvetlenosť (lx) | Rovnomernosť U1 | Index podania farieb Ra |
| Amatérska trieda | Školiace aktivity | 150 | - | ≥0.4 | ≥65 |
| Amatérska úroveň | Domáca súťaž | 600 | - | ≥0.5 | ≥65 |
| Profesionálna úroveň | Televízne vysielanie (domáce) | 750 | 500 | ≥0.5 | ≥65 |
| Profesionálna trieda | Televízne vysielanie (medzinárodné) | 1000 | 750 | ≥0.6 | ≥80 |
| Profesionálne | Vysielanie HDTV | 2000 | 1500 | ≥0.7 | ≥80 |

Osvetlenie basketbalového ihriska Kľúčové ukazovatele optickej kvality
Rovnomernosť osvetlenia: základný ukazovateľ na meranie rozdielu medzi svetlom a tmou na ihrisku, vypočítaný ako minimálna osvetlenosť/priemerná osvetlenosť (U1) alebo minimálna osvetlenosť/maximálna osvetlenosť (U2). Medzinárodná basketbalová federácia (FIBA) stanovuje, že U1 ≥ 0,7, aby sa zabránilo hysterézii vizuálnej adaptácie, a turnaje na vysokej úrovni vyžadujú viac ako 0,8. Inovatívnymi riešeniami osvetlenia sa dosiahla ultravysoká rovnomernosť 92,17% (ekvivalentná U0=0,92).
Kontrola oslnenia: Častý pohyb basketbalového lopty smerom nahor robí kontrolu oslnenia obzvlášť dôležitou. Použitie voštinových konvexných svetelných zdrojov a svietidiel s mikroreflexnou technológiou môže znížiť axiálne oslnenie o viac ako 90%, vonkajšie priestory musia mať hodnotu oslnenia ≤ 50, zatiaľ čo pokročilý dizajn možno kontrolovať v rámci 29.
Spektrálna kvalita: Teplota farby LED svetelného zdroja sa zvyčajne používa 4000K neutrálna biela, index podania farieb (Ra) ≥ 80 (OB musí byť ≥ 90), aby sa zabezpečila verná reprodukcia farby dresu. Účinník musí byť ≥ 0,98, aby sa znížilo harmonické znečistenie siete.
Osvetlenie basketbalového ihriska Technológia základných produktov a optické inovácie
Technológia osvetlenia basketbalových košov sa úplne zmenila z tradičných halogenidových žiaroviek na vysoko presné LED diódy a táto zmena prináša nielen energetickú účinnosť, ale aj revolučný optický dizajn.
Technické parametre hlavných LED žiaroviek a svietidiel
Pokrytie napájania: moderné športové LED lampy a svietidlá tvoria dokonalý výkonový rad, od 100W vstavaných pomocných lámp až po 1800W hlavné herné svetlá. Typickým príkladom je MT-GD150B (150 W) so svetelným tokom 24 750 lúmenov a svetelnou účinnosťou 165 lm/W, čo výrazne prevyšuje 80 lm/W halogenidových výbojok.
Prelom v oblasti tepelného manažmentu: 2,0 mm hliníkový substrát (tepelná vodivosť 3,0) s konštrukciou s nárastom teploty uzla <60 ℃, aby sa zabezpečila životnosť 50 000 - 80 000 hodín v porovnaní s tradičným svetelným zdrojom 5 - 8-krát dlhšie.
Výkon ochrany: Stupeň krytia IP65 zaručuje odolnosť voči prachu a vode a prispôsobuje sa rôznym vnútorným a vonkajším prostrediam. Odolnosť voči nárazom, aby zvládol výzvu mechanického namáhania, napríklad náraz basketbalového koša.
Tabuľka: Porovnanie výkonu osvetlenia hlavného basketbalového ihriska
| Typ výrobku | Napájanie | Svetelný tok | Svetelná účinnosť | Ovládanie oslnenia | Uplatniteľná scéna |
| Amasly Stadium Light | 150 W | 24750lm | 165lm/W | Honeycomb Micro Reflector | Profesionálny krytý pavilón |
| Amasly Stadium Light | 300W | 45000lm | 150lm/W | Polarizácia riadeného svetla 73° | Vonkajší štadión |
| Amasly Stadium Light | 240W | 36000lm | 150lm/W | Asymetrické rozloženie svetla | Komunitné ihrisko |

Osvetlenie basketbalového ihriska Inovatívny dizajn optického systému
Technológia mikroreflektora: Séria Yueton HGU využíva vákuovo potiahnutú reflexnú vrstvu a kompozitnú štruktúru ochrannej fólie zo živice. Voštinový konvexný mikroreflektor umožňuje presné premietnutie svetla na pracovnú plochu už po jednom odraze, čo zvyšuje účinnosť svetla o 40% a znižuje osové oslnenie o 90%. Dielektrická vrstva realizuje plynulý prechod medzi koeficientom rozťažnosti substrátu a kovovou vrstvou, čím sa predchádza odstráneniu filmu pri vysokej teplote.
Technológia skimmingu: Nový kompozitný koncentrátor (reflektor CPC + rúrkový reflektor) odvádza svetlo LED zo svetelného panelu. Maximálna rovnomernosť (92,17%) sa dosahuje pomocou simulácie TracePro s uhlom pasenia 0˚ a konštrukcia bez svetlovodu znižuje straty spojenia, čo je vhodné najmä pre scenáre s nízkym jasom a vysokou rovnomernosťou.
Technológia riadenia polarizácie: Séria MECREE P73 riadi polarizované svetlo pod uhlom 73˚, aby sa dosiahol pomer svetla 0% smerom nahor, čím sa účinne obmedzuje rozptyl svetla. Po použití tejto technológie na vonkajších basketbalových ihriskách sa miera využitia svetla zvýšila z 52% na 75% a hodnota oslnenia sa znížila na 29 (štandardná požiadavka ≤ 50).
Osvetlenie basketbalového ihriska Metodika návrhu a analýza prípadov z praxe
Návrh osvetlenia basketbalových ihrísk musí integrovať optický výkon a architektonické vlastnosti priestoru prostredníctvom vedeckého osvetlenia, aby sa dosiahol vizuálny komfort a úspora energie.
Program osvetlenia prispôsobený priestoru
Usporiadanie hviezd: sa vzťahuje na priestory s výškou podlahy menšou ako 12 m (napr. spoločenská telocvičňa). Svietidlá sú symetricky usporiadané na strope a svetelný lúč smeruje vertikálne nadol. Výhodou je vynikajúca rovnomernosť horizontálneho osvetlenia (U1 ≥ 0,65), zatiaľ čo nevýhodou je nedostatočné vertikálne osvetlenie a zjavný tieň. Múzeum vo východnej Číne (42 × 32 × 12,5 m) používa 25 400W halogenidových výbojok na dosiahnutie priemernej osvetlenosti 524 lx s rovnomernosťou 0,62.
Obojstranné usporiadanie: svetlá sú nainštalované na oboch stranách miesta konania pozdĺž vozovky a uhol nasmerovania je ≤65°. Vhodné pre výškovú halu s výškou 13 - 20 m, najmä na splnenie potrieb vertikálneho osvetlenia televízneho vysielania. Z porovnania rovnakého prípadu vyplýva, že 24 lámp, ktoré dosahujú podobné osvetlenie, ročne ušetria 1000 kWh energie a ľahko sa udržiavajú.
Hybridné usporiadanie: Kombinácia stropného a bočného osvetlenia na vyváženie pomeru horizontálneho a vertikálneho osvetlenia. Pre multifunkčné telocvične sú potrebné asymetrické svietidlá s optimalizovanými krivkami rozloženia svetla nadstavené systémom DIALux.

Osvetlenie basketbalového ihriska Východná Čína basketbalový štadión LED Retrofit prípad
Pozadie projektu: Basketbalová hala triedy II vo východnej Číne (42 m × 32 m × 12,5 m), pôvodne so 400W halogenidovými žiarovkami, ročná prevádzka 2500 hodín, štandardná osvetlenosť 500 lx.
Porovnanie programov:
Program halogenidových výbojok: 25 400W žiaroviek a svietidiel (celkový výkon 10 kW), svetelná účinnosť 115 lm/W, priemerná osvetlenosť 524 lx, rovnomernosť 0,62
Program LED: 30 220W žiaroviek a svietidiel (celkový výkon 6,6 kW), svetelná účinnosť 145 lm/W, priemerná osvetlenosť 513 lx, rovnomernosť 0,65
Výhody úspory energie: ročná úspora elektrickej energie 9 860 kWh (zodpovedá rozdielu výkonu 3 400 W), podľa výpočtu 1 jüan/kWh, ročná úspora elektrickej energie 9 860 jüanov. Záruka 3 roky na LED je lepšia ako na halogenidové žiarovky na 1 rok, čím sa znižuje frekvencia údržby o 60%.
Návrh ovládača simulácie DIALux
Profesionálny návrh osvetlenia je potrebné vopred overiť pomocou softvéru na simuláciu svetelného prostredia:
1. Konštrukcia modelu: importujte 3D model miesta konania (s parametrami odrazivosti)
2. Výber svietidla: Načítajte súbor s krivkou rozloženia svetla IES (napr. asymetrické rozloženie svetla).
3. Optimalizácia: Nastavte výšku inštalácie a uhol sklonu, aby ste kontrolovali oslnenie.
4. Analýza výsledkov: výstupná krivka rovnomerného osvetlenia, animácia 3D vykresľovania.
Projekt prostredníctvom simulácie zistil: 12 m výška stožiara s použitím inštalácie s uhlom sklonu 8°, rovnomernosť sa zvýšila o 18%, hodnota oslnenia sa znížila o 35%.
Analýza nákladov a energetická účinnosť
Hospodárnosť osvetľovacieho systému musí byť syntézou počiatočných investícií a dlhodobých prevádzkových nákladov a vďaka vysokej účinnosti LED vykazuje významné výhody počas celého životného cyklu.
Porovnanie počiatočných investícií
Počiatočná investícia do systému profesionálneho basketbalového osvetlenia zahŕňa:
Náklady na lampy a svietidlá: LED jednotková cena je vyššia (o halogenidových výbojkách 2-krát), ale počet 30% menej
Elektrický balík: Hustota výkonu LED 5,5 W/m², nižšia ako halogenidové výbojky 8,33 W/m².
Špecifikácia kábla
Štrukturálne náklady: 40% menšia hmotnosť LED diód, čo znižuje konštrukčné zaťaženie stropu.
Hoci počiatočná investícia do LED je približne o 20-30% vyššia, vládne dotácie na úsporu energie môžu vyrovnať časť rozdielu.
Výhody úspory energie počas celého cyklu
Vezmime si ako príklad štandardné vonkajšie ihrisko (6 stĺpov) s inštaláciou 35 300W LED diód:
Porovnanie spotreby energie: Celkový výkon LED 11,2 kW, rovnaké osvetlenie potrebuje 970W halogenidovú lampu (celkový výkon 34 kW)
Výpočet ročných nákladov na elektrickú energiu (5 hodín denne, 1 jüan/kWh):
Ročná spotreba energie LED: 35 × 0,323 kWh × 5 h × 365 = 20 631 juanov
Ročná spotreba energie halogenidových výbojok: 35 × 0,97 kWh × 5 h × 365 = 61 958 juanov
Čisté ročné úspory: 41 327 jüanov (približne 6 261 amerických dolárov), za dva roky spolu viac ako 82 000 jüanov
Diferencované dávky v provinciách a obciach: Guangdong a iné provincie s vysokou cenou elektrickej energie (1,2 RMB/kWh) ročné úspory až 49 592 RMB; Heilongjiang miesta s nízkou mierou používania (1 500 hodín/rok) môžu stále ušetriť 24 796 RMB.

Profesionálny proces implementácie a trendy inovácií
Modernizácia basketbalového osvetlenia sa musí riadiť systematickým procesom a integráciou inovatívnych technológií zameraných na budúcnosť, aby spĺňali potreby budúceho rozvoja.
Profesionálny proces navrhovania a implementácie
1. Analýza dopytu: Definujte úroveň hry (vysielanie HDTV alebo nie), režim prevádzky (priemerný denný počet hodín svetla)
2. Prieskum lokality: Zmeranie rozmerov priestoru (výška stropu, strešná konštrukcia), existujúce líniové podmienky.
3. Simulácia programu: DIALux simuluje schému osvetlenia a vypisuje správu o predpovedi osvetlenosti/jednotnosti/hodnoty oslnenia.
4. Výber produktu: Výber svietidiel proti oslneniu s vhodnými krivkami rozloženia svetla (široký lúč/úzky lúč).
5. Inštalácia a uvedenie do prevádzky: Na mieste použite kalibračný merač osvetlenia.
6. Programovanie režimu: Nastavenie režimu osvetlenia pre súťaž/tréning/čistenie.
Špičkové inovácie
Optimalizácia vysielania HDTV: Ra>90, TLCI (Television Lighting Consistency Index) ≥85, eliminácia stroboskopického blikania (hĺbka fluktuácie <1%) pri vysokom osvetlení 2000 lx.
Inteligentný riadiaci systém: automatické stmievanie podľa priebehu hry, energeticky úsporné zónové osvetlenie sály. V kombinácii s radarovým snímaním realizuje energeticky úsporný režim “stlmenie svetiel, keď ľudia odchádzajú”.
Technológia polarizovaného svetla: 0% rýchlosť svetla smerom nahor, presné riadenie hraníc lúča, 30% zníženie nadmerného svetelného znečistenia.
Prevádzka a údržba digitálneho dvojčaťa: Modelovanie BIM integruje predpovedanie životnosti svietidiel, automaticky navrhuje náhradné uzly a znižuje náklady na údržbu.
Upozornenie pre priemysel: Aréna CBA mala nadmernú hodnotu oslnenia (GR>55), čo viedlo k sťažnostiam hráčov, a po transformácii pomocou technológie voštinových mikroreflexov sa hodnota oslnenia znížila na 29 a čas zotavenia zraku sa skrátil na 0,5 sekundy.

Záver a odporúčania týkajúce sa dizajnu
Osvetlenie basketbalovej telocvične sa vyvinulo zo základného osvetlenia na komplexný systém integrujúci fyziológiu zraku, optické inžinierstvo a energeticky úsporné technológie. Prostredníctvom overovania prípadov a analýzy údajov možno zhrnúť kľúčové usmernenia pre návrh:
Výber produktov: Prednosť majú svietidlá LED so svetelnou účinnosťou >150lm/W a UGR<19 a na profesionálnych miestach sa odporúča séria MT-GD alebo polarizovaná séria MECREE P73.
Stratégia osvetlenia: v nízkom priestore (13 m) sa uprednostňuje obojstranné usporiadanie, uhol zamerania sa prísne kontroluje na 25°-65°.
Cesta k úspore energie: Nastavením viacúrovňových režimov osvetlenia v kombinácii s inteligentným riadením LED môžu typické objekty ušetriť až 40 000 kWh alebo viac ročne.
Inovatívna integrácia: vyhradené rozhranie pre vysielanie HDTV, integrovaná technológia riadenia polarizácie svetla, aby sa vyrovnala s budúcim dopytom po vysielaní 8K.
Konečným cieľom návrhu basketbalového osvetlenia je vytvoriť pre divákov pohlcujúci divácky zážitok pod podmienkou zabezpečenia vizuálnej bezpečnosti športovcov a zároveň znížiť uhlíkovú stopu arény prostredníctvom prepracovaného riadenia energie. Po zavedení nových predpisov FIBA o osvetlení v roku 2023 sa vysoká rovnomernosť (U1 ≥ 0,8), nízke oslnenie (GR < 30) stali povinným ukazovateľom pre certifikáciu profesionálnych športovísk, systém osvetlenia ako “neviditeľná infraštruktúra” basketbalového štadióna a jeho technologické inovácie budú naďalej podporovať modernizáciu zážitku z turnaja.
Štandardné: IEC






